Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Cieszyn

Skarb w skorupce i Halina Mlynkova

1.04.2011, Kluby zdrowia

Są źródłem witamin (w tym witaminy E), wapnia, fosforu, magnezu i potasu. Skarbnicą kwasów nienasyconych. Opóźniają starzenie, pobudzają mózg do pracy, mają właściwości antybakteryjne, a nawet antydepresyjne. Bezcenne orzechy. Dlatego Iwona Deperas, szefowa klubu zdrowia prowadzonego przez cieszyńską filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) na ostatnim spotkaniu, 28 marca poświęciła im wiele czasu.

Oprócz tego była mowa o pestkach słonecznika i dyni, siemieniu lnianym, sezamie, które także obfitują w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe. Iwona Deperas nie pominęła migdałów, które – bogate w eliksir młodości, czyli witaminę E i w witaminy z grupy B, a także żelazo, magnez, wapń, sód, siarkę, fosfor oraz białko – mogą zastąpić mięso. Poprawiają pracę systemu nerwowego. Zwłaszcza osoby pracujące umysłowo powinny się z nimi zaprzyjaźnić.

Na poniedziałkowe spotkanie, w ramach którego odbyła się Szkoła Zdrowego Gotowania, przygotowano trzy przepisy. Jeden na słodko – nutellę z orzechów laskowych z karobem. Drugi – masło z orzechów arachidowych – o lekko słonym smaku. I wreszcie tahini z sezamu, z charakterystycznym gorzkawym posmakiem. Taka różnorodność okazała się strzałem w dziesiątkę. Wszystkie pasty bardzo smakowały, a informacja o ich wartości odżywczej, właściwościach i pozytywnym wpływie na organizm podziałała bardzo motywująco. 

W chwili, kiedy zajęcia miały się ku końcowi, do sali weszła jednoosobowa „delegacja” – pracownik Domu Narodowego – z gorącą prośbą o umożliwienie wcześniejszego rozpoczęcia próby ekipie Haliny Mlynkovej, która zwycięsko przeszła już dwa etapy w programie „Bitwa na głosy”. A że przynajmniej połowa klubowiczów kibicowała ich zmaganiom, zgoda była natychmiastowa.

– To była naprawdę przemiła niespodzianka – mówi Iwona Deperas – wszyscy otoczyli Halinkę Mlynkową, przekazywali jej wyrazy sympatii, licytowali się, kto ile sms-ów wysłał i obiecywali mocno trzymać kciuki.

Następne warsztaty zdrowego gotowania w maju, a spotkania cieszyńskiego klubu zdrowia w każdy drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca o godzinie 17 w Domu Narodowym, Rynek 12. Uczestnictwo jest bezpłatne, a organizatorzy serdecznie zapraszają.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku dla ChSCh (KRS 0000220518).

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Cieszyn
ul. Folwarczna 1
43-400 Cieszyn

Nr konta bankowego:
94 2030 0045 1110 0000 0278 5320

Kierownik: Gertruda Wierzbicka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 502 107 781

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij