Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Cieszyn

Lepiej chorobom zapobiegać, niż je leczyć

14.09.2011, Kluby zdrowia

12 września w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” odbył się wykład na temat skuteczności badań profilaktycznych. Spotkanie odbyło się w ramach zajęć Klubu Zdrowia w Cieszynie prowadzonego przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh), a zorganizowała je Iwona Deperas, promotor zdrowia i wolontariuszka ChSCh.

Wykład cieszył się dużą popularnością. Dopisała frekwencja: przyszło aż 50 słuchaczy zainteresowanych
zapobieganiem chorobom. Prelekcję wygłosiła Anna Suchanek, analityk medyczny z Laboratorium Analitycznego MED-LAB-SUCHANEK. Wśród zagadnień, które poruszyła, była kwestia oszczędności. Badania profilaktyczne pozwalają na wcześniejsze wykrycie choroby i chronią nasze portfele przed nadmiernym wypływem gotówki. Leki są często bardzo drogie i w niektórych przypadkach nie gwarantują pełnej skuteczności. Pani analityk podkreśliła również, że Polska zajmuje dopiero 21. miejsce wśród krajów europejskich w dziedzinie poddawania się badaniom profilaktycznym. Jednym z ważnych punktów wykładu było przypomnienie, jakim badaniom należy się poddać w konkretnych okresach życia. Wolontariusze rozdali tzw. paszporty zdrowia – ulotki ze szczegółowymi informacjami, kiedy i jak najlepiej poddać się badaniom.

Iwona Deperas przypomina:

– Do pobrania krwi trzeba zgłosić się na czczo pomiędzy 7 a 9 rano. Przede wszystkim nie wolno pić wtedy kawy i palić papierosów. Jeśli jesteśmy nałogowymi palaczami, należy zgłosić to w laboratorium. Takie sprawy mają duży wpływ na wynik badań.

Zajęcia Klubu Zdrowia w Cieszynie odbywają się w drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca. Udział w nich jest bezpłatny.

Czytaj o projekcie kluby zdrowia.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

(mp)

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Cieszyn
ul. Folwarczna 1
43-400 Cieszyn

Nr konta bankowego:
94 2030 0045 1110 0000 0278 5320

Kierownik: Gertruda Wierzbicka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 502 107 781

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij