Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Cieszyn

Karimata, piłka i dieta sportowca

18.03.2011, Kluby zdrowia

Marzec w klubie zdrowia prowadzonym przez cieszyńską filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) upływa pod hasłem „ruch”. I propaguje znaczenie aktywności fizycznej dla samopoczucia, zdrowia i jakości życia. Katarzyna Ważka, fizjoterapeutka, ujęła to dobitnie w tytule ostatniej prelekcji – Ruch receptą na długie życie.
 
– To było bardzo, bardzo udane spotkanie – w głosie Iwony Deperas, szefowej Klubu Zdrowia w Cieszynie słychać radość. – Mimo chochlika drukarskiego, który z 14 marca zrobił wtorek, na spotkaniu było ponad 70 osób. A prelegentka znakomicie je poprowadziła.

W pierwszej części spotkania przeważała teoria. Prowadząca opisała różne rodzaje i formy ruchu, szczegółowo wypunktowała korzyści, jakie niesie każda, choćby niewielka, aktywność ruchowa. Część druga wzbudziła spore emocje i wciągnęła wszystkich, także dzięki poświęceniu jednego ze słuchaczy, który zgodził się zostać „pomocą naukową”. Dzielnie odtwarzał kolejne ćwiczenia, wyświetlane na planszy, a pani Kasia na bieżąco korygując błędy, wskazywała, na co zwrócić uwagę. Świetnym pomysłem było „tłumaczenie” ćwiczeń na warunki domowe, np. jak piłkę zastąpić krzesłem, a ciężarki odpowiednio napełnionymi (choćby piaskiem) butelkami. Ćwiczenia pokazane i omówione podczas pokazu znalazły się w specjalnie opracowanej broszurze, dostępnej dla uczestników.

Można się domyślać, że argumenty specjalistki przekonały słuchaczy, bowiem wiele osób tego dnia skorzystało z możliwości pomiaru poziomu cukru we krwi, pomiaru tkanki tłuszczowej, a także z pulsoksymetrii, czyli przezskórnego oznaczania pulsu i wysycenia krwi tlenem. Także więcej osób niż zwykle postanowiło zaopatrzyć się w książki prozdrowotne, zwłaszcza Leki z Bożej Apteki, i w broszury z przepisami kulinarnymi opracowane przez szefową klubu.

Jak przystało na spotkanie poświęcone aktywności fizycznej, był „posiłek sportowca”. Iwona Deperas, nawiązując do diety Adama Małysza, przygotowała degustację słynnej bułki z bananem.
– Ale – śmieje się pani Iwona – Małysz na emeryturze może pozwolić sobie na więcej kalorii, dlatego wzbogaciłam potrawę o dwie wersje masła orzechowego. Jasną z wiórkami kokosowymi i ciemną z podprażonych arachidów. W poniedziałek 28 marca uczestnicy warsztatów zdrowego gotowania poznają sposób przygotowania obu.

Spotkania cieszyńskiego klubu zdrowia rozpoczynają się o godzinie 17 w Domu Narodowym, Rynek 12, w każdy drugi, trzeci i czwarty poniedziałek miesiąca. Uczestnictwo jest bezpłatne, a organizatorzy serdecznie zapraszają.

Czytaj więcej o projekcie kluby zdrowia.

Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku dla ChSCh (KRS 0000220518).

Serwis Informacyjny ChSCh

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Cieszyn
ul. Folwarczna 1
43-400 Cieszyn

Nr konta bankowego:
94 2030 0045 1110 0000 0278 5320

Kierownik: Gertruda Wierzbicka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 502 107 781

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij