Darmowy​ ​Program​ ​PIT​ ​dostarcza​ ​Instytut​ ​Wsparcia Organizacji​ ​Pozarządowych​ ​w​ ​ramach​ ​projektu​ ​PITax.pl​ ​dla​ ​OPP.

KRS

Filia Cieszyn

Cieszyn: jak zapobiegać zaparciom

15.11.2011, Kluby zdrowia

Z myślą o poprawie naszych nawyków żywieniowych Klub Zdrowia w Cieszynie prowadzony przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) 14 listopada przeprowadził wykład w całości poświęcony walce z zaparciami oraz wpływowi błonnika na nasz organizm.

Dieta wysokotłuszczowa szeroko rozpowszechniona w krajach cywilizowanych jest coraz częściej przeciwstawiana diecie bogatej w błonnik. Według zaleceń lekarzy człowiek powinien spożywać około 30 g błonnika dziennie, podczas gdy dieta wysokotłuszczowa dostarcza go tylko 10 g.

Prelegent na poniedziałkowym spotkaniu, dietetyk Katarzyna Pilch-Suchanek przybliżyła uczestnikom korzyści płynące z przyjmowania błonnika oraz przypomniała, w jakich produktach odnajdziemy go najwięcej. Przede wszystkim dieta wysokobłonnikowa kierowana jest do osób cierpiących na zaparcia, ale też do tych, którzy chcieliby zrzucić zbędne kilogramy bądź walczą z cukrzycą.

– Produkty o dużej zawartości błonnika to ciemne pieczywo, kasza gryczana, otręby. Błonnik zawarty w nasionach i w zbożach to tzw. błonnik nierozpuszczalny, który reguluje pracę jelit – wyjaśnia Iwona Deperas, promotor zdrowia i kierownik Klubu Zdrowia w Cieszynie. – Rozróżniamy także błonnik rozpuszczalny w wodzie. Najwięcej znajdziemy go w owocach i warzywach. Również pyszne soki z wyciskarki są jego doskonałym źródłem. Produkty wysokobłonnikowe w przeciwieństwie do węglowodanów dają uczucie długotrwałej sytości, ponieważ sukcesywnie uwalniają energię.

Kolejne spotkania klubu już 21 i 28 listopada oraz 12 grudnia – odbędą się wtedy następujące zajęcia:

21 listopada – warsztaty na temat ziołolecznictwa

28 listopada – Szkoła Zdrowego Gotowania (pasta warzywna)

12 grudnia – wykład pt. Medycyna, Biblia, nowotwory. Poprowadzi go dr n. med. Jacek Matter. 

Organizatorzy serdecznie zapraszają do Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” przy ulicy Rynek 12, zawsze na  godzinę 17. Wstęp jest bezpłatny.

Złóż dar na działalność dobroczynną.

Czytaj więcej o klubach zdrowia.

(mp)

Pomóż nam

Na nasze projekty

Kontakt

Chrześcijańska Służba Charytatywna
Oddział Śląski
Filia Cieszyn
ul. Folwarczna 1
43-400 Cieszyn

Nr konta bankowego:
94 2030 0045 1110 0000 0278 5320

Kierownik: Gertruda Wierzbicka
Swoją funkcję pełni społecznie
Tel. kom.: (+48) 502 107 781

E-mail:

Zgłoś uwagę do strony

Ta strona używa plików Cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich używanie. Czytaj więcej »
Zamknij