Z myślą o poprawie naszych nawyków żywieniowych Klub Zdrowia w Cieszynie prowadzony przez lokalną filię Chrześcijańskiej Służby Charytatywnej (ChSCh) 14 listopada przeprowadził wykład w całości poświęcony walce z zaparciami oraz wpływowi błonnika na nasz organizm.
Dieta wysokotłuszczowa szeroko rozpowszechniona w krajach cywilizowanych jest coraz częściej przeciwstawiana diecie bogatej w błonnik. Według zaleceń lekarzy człowiek powinien spożywać około 30 g błonnika dziennie, podczas gdy dieta wysokotłuszczowa dostarcza go tylko 10 g.
Prelegent na poniedziałkowym spotkaniu, dietetyk Katarzyna Pilch-Suchanek przybliżyła uczestnikom korzyści płynące z przyjmowania błonnika oraz przypomniała, w jakich produktach odnajdziemy go najwięcej. Przede wszystkim dieta wysokobłonnikowa kierowana jest do osób cierpiących na zaparcia, ale też do tych, którzy chcieliby zrzucić zbędne kilogramy bądź walczą z cukrzycą.
– Produkty o dużej zawartości błonnika to ciemne pieczywo, kasza gryczana, otręby. Błonnik zawarty w nasionach i w zbożach to tzw. błonnik nierozpuszczalny, który reguluje pracę jelit – wyjaśnia Iwona Deperas, promotor zdrowia i kierownik Klubu Zdrowia w Cieszynie. – Rozróżniamy także błonnik rozpuszczalny w wodzie. Najwięcej znajdziemy go w owocach i warzywach. Również pyszne soki z wyciskarki są jego doskonałym źródłem. Produkty wysokobłonnikowe w przeciwieństwie do węglowodanów dają uczucie długotrwałej sytości, ponieważ sukcesywnie uwalniają energię.
Kolejne spotkania klubu już 21 i 28 listopada oraz 12 grudnia – odbędą się wtedy następujące zajęcia:
21 listopada – warsztaty na temat ziołolecznictwa
28 listopada – Szkoła Zdrowego Gotowania (pasta warzywna)
12 grudnia – wykład pt. Medycyna, Biblia, nowotwory. Poprowadzi go dr n. med. Jacek Matter.
Organizatorzy serdecznie zapraszają do Cieszyńskiego Ośrodka Kultury „Dom Narodowy” przy ulicy Rynek 12, zawsze na godzinę 17. Wstęp jest bezpłatny.
Złóż dar na działalność dobroczynną.
Czytaj więcej o klubach zdrowia.
(mp)